Böcek Türleri Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Böcek Türleri Nelerdir?

Böcek Türleri

Böcekler, eklem bacaklılar sınıfından olup, tür bakımından en kalabalık hayvan grubunu oluştururlar. Dünyada 1 milyondan fazla böcek türü bulunmaktadır ve her yıl birkaç bin yeni tür keşfedilmektedir. Böcekler, tür, cins ve familya gibi taksonomik kategoriler açısından 6 ila 10 milyon sayıya ulaşabilirler ve dünya üzerindeki hayvanların yaklaşık %90'ını böcekler oluşturmaktadır.

Önemli Böcek Türleri

Tahta Kurusu

Tahta kurusu, vücut yapısı alttan ve üstten basık olan bir böcek türüdür ve toplamda üç çift yani altı ayağı bulunur. Beslenmelerini kan emerek sağlayan bu canlıların baş bölgelerinde hem iletişimini sağlayan hem de tehlikeleri algılayan iki anten bulunur. Yapı olarak küçük bir böcek olan tahta kurularının boyları birkaç mm'dir. Bilinen en büyük boyu 10 mm'yi geçmemektedir. Tahta kurusu, çabuk üreyen ve çoğalan bir böcek türüdür. Bu böcekler aç kaldığında, yiyecek bulamadıkları zaman bile ortalama 550 gün yaşayabilirler. Tahta kurularının karın kısımlarının geniş ve şiş olmasının nedeni kan emmeleridir.

Bit

Bit, temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda yetişen ve bulaşma şekilleri farklı olan canlılardır. İnsanlar için en utanç verici haşerelerden biridir. Çünkü insanlar bitlerin sadece pis insanlarda olduğunu zannederler. İnsanlara hastalık bulaştıran bu canlılarla mücadele etmek de oldukça zordur. Kan emici olarak bilinen bitler, üzerinde yaşadığı konağının günde 6 ila 8 defa kanını emerek beslenirler. Bitler, kan ile beslendikleri için insanlarda sürekli kaşıntı, iştahsızlık ve psikolojik sıkıntılara neden olabilirler. Bitlerin üreme ve çoğalmaları ise yumurta ile olmaktadır. Bit yavrularına ise sirke adı verilir.

Pire

Pireler, insanlara en çok hastalık bulaştıran böceklerdendir ve eklem bacaklılardır. Altı tane ayakları bulunur. Pirelerin ayaklarının uç kısımları tırtıklı olup tutucu özelliğe sahiptir. Baş kısmı çok ufak, gövdesi ise çok büyük olan pirelerin başının ön tarafında iki adet gözü bulunur ve ağız kısmında insanları ısıran ve kan emmesini sağlayan iğneleri vardır. Pirelerin vücudu yanlardan basık olup yukarıya doğru uzanmıştır ve derisi bölme halindedir. Hareketlerini zıplayarak sağlayan pireler, canlılar arasında kendi boyuna göre en yükseğe sıçrayan canlılardandır.

Siyah Halı Böcekleri

Özellikle evlerde kullanılmayan eşyaların içine girerek buralarda konaklayan siyah halı böcekleri, boyları türlerine göre farklılık gösterir. Ortalama boyları 15 mm civarındadır. Kuyruk kısımlarında birkaç uzun kıl bulunan bu böceklerin renkleri ise türlerine göre değişmektedir. Genellikle siyah, kırmızı ya da kızıl kahverengi gibi renklerde olan halı böcekleri, evlerdeki tüy, deri ve ipek gibi tüm eşyaları kemirerek beslenirler. Bazı türleri ise bitkisel ürünleri de tüketebilir.

Güve

Havada uçuşan küçük yapılı canlı olan güveler, görünüş olarak kelebeklere benzerler. Güveler, ev içlerinde tahıl ambarları ve depo gibi alanlarda bulunan ürünleri kemirerek beslenirler. Bu nedenle bu alanlarda sıkça güvelere rastlanabilir. Güvelerin boyu oldukça ufaktır. Genellikle 5 ila 10 mm kadar boyları vardır. Yapı olarak kelebeklere benzeyen güvelerin aslında kelebekten ayırt edici birçok farkı vardır. Güvelerin kanatları kelebeklere göre daha soluk renklidir ve üzeri tüylüdür. Güve böceklerinin antenleri kelebeklere göre daha kalındır ve üzeri tırtıklıdır.

Örümcek

Eklem bacaklılar grubunun en önemli üyelerinden olan örümcekler, yapı olarak diğer böceklerden farklı bir yapıya sahiptirler ve dünyanın her tarafında yaşayabilirler. Yeryüzünde 65 bin kadar örümcek türü bulunmaktadır. Sekiz tane ayakları olan örümceklerin başucunda iki antenleri vardır ve gövde kısımları daha geniştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meyve Sineği Türleri ve Özellikleri

Meyve Sineği Türleri ve Özellikleri

Siyah Böcek ile Mücadele

Siyah Böcek ile Mücadele

Böcek Isırması Belirtileri ve Tedavisi

Böcek Isırması Belirtileri ve Tedavisi

Bok Böceği Bok Böceklerinin Beslenmesi

Bok Böceği Bok Böceklerinin Beslenmesi

Kırkayak Türleri Özellikleri ve Nasıl Mücadele Edilir?

Kırkayak Türleri Özellikleri ve Nasıl Mücadele Edilir?

Güncel

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Güncel

Sarı Böceklerden Korunma Yöntemi

Sarı Böceklerden Korunma Yöntemi

Güncel

Hamam Böceği Isırığı

Hamam Böceği Isırığı