Güve Böceği

Güve Böceği

Güve böceği, Order Lepidoptera Latince olan üzeri pullarla kaplı ve iki çift kanadı olan bir böcek türüdür. Petek biçiminde gözleri ve helezon gibi dilleri bulunur. Güve böceğinin boyutları, görünümleri türlerine göre önemli oranda değişiklik göstermektedir. Bazı türleri oldukça küçük olurken, bazıları da büyüktür. Renk olarak ta bazıları metalik renklerde, bazıları gri, kahverengi tonlarda ve mat renklerde olur. İç ortamlardaki güce böcekleri genellikle 2 cm den kısa kanat açıklığı olur. Bunların renkleri de kahverengi gri ve kırmızımsı tonlarda olur.

Güve böceği neden olur?

Güve böceği evlerde olmamasını istediğimiz canlılardır. Genellikle açıkta kalan nohut, un, fasulye gibi bakliyatlar güveler için saklanma ve beslenme yeridir. Çünkü sinek gibi canlıların yumurtalarını bırakacakları alanlardan biridir. Güveler buralara dolap, çekmece içlerine yumurtalarını bırakarak bir anda evinizi istila edecek kadar çoğalabilirler. Özellikle giysi ve gıda ambalajlarında delinmeler varsa bu güve böceği açısından en önemli işaretlerden kabul edilir.
 
Güve böceği davranış ve beslenme şekli

Güve böceklerinin görünümleri gibi davranış ve beslenme şekilleri de farklılık gösterir.Kan emici çeşitlerinden polen taşıyıcı hoş görünümde olan güvelere kadar çeşitleri vardır. Bazıları zirai haşereler arasında yer alırken, bazıları insanları olumsuz etkilemeden yaşamaya devam eder. Güve böcekleri genellikle memeliler, kuşlar, sürüngenler, örümceğimsi eklembacaklılar, haşereler, bazı bitkiler ve hayvanlar için önemli bir besin kaynağıdır.

İç ortamlarda daha çok mutfak ve kiler gibi yerlerde bulunan malzemelerde, kumaşlarda beslenen güveler vardır. Daha çok yünlü giysileri, bunun yanında saç, ipek, kürk, tüy gibi malzemeleri harap ederler. bu tür güve böcekleri çoğunlukla 2,5-5 cm uzunluğunda olup, ten renginde olurlar.

Güve böceğinin önemli bir özelliği ışıktan uzak durmasıdır. Bu nedenle bodrum, çatı katı, dolap içi gibi yerlerde barınırlar. Buralarda genellikle kumaş katları arasında, köşelerde gizlenirler. Hiç fark edilmeden bir evi istila edecek kadar çoğalabilirler. bu nedenle eşyalara ve giysilere ciddi oranda zarar verme özellikleri vardır. Battaniye, palto, dekoratif malzeme, halı, süveter, oyuncak, atkı gibi eşyaları tüketme özellikleri bulunur. Ancak sentetik elyafları tüketme eğilimi göstermezler. Lekelenmiş, karışık malzemeli olan kumaşları severler.

Bazı güve böcekleri zararsız, içerdikleri ipek ve besin değerleri nedeniyle yararlı olarak görülse de, halk arasında istenmeyen haşere olarak tanımlanırlar. Tarım alanlarında güve böceği ve tırtılları oldukça zarar vericidir. Ağaç zararlıları, lahana ve hardal ekim alanında lahana yapak güvesi, meyve bahçelerinde meyve iç kurtları çok zararlı etkiler yapabilir. Mısır, domates ve pamuk tüketen güve böcekleri de vardır. Sadece ipek ve yün gibi doğal elyaflardan üretilen kumaşları tüketen güve böcekleri de vardır.

Güve böceği istilası nasıl belli olur?

Güve böceği istilasının belirtileri daha çok türlerine göre farklılık gösterir. İç mekanlarda barınan güvelerin yetişkin olanları ortamda uçuşmalarından ya da zeminde dinlenerek kendilerini fark ettirebilir. Beslenmesi kumaşla olanlar kumaşa verdikleri zararla anlaşılabilir. Bazı güve böceklerinin hareketliliği ortama dışkı bırakması, koza örmesi ile fark edilebilir. Bazıları da pupa evresinde ortama besin kaynaklarını bırakabilir. İç mekanları istila etmiş olan güve böcekleri için en iyi çözüm güvenin ve üreme maddesinin tespit edilmesidir. Daha sonra güve böceği türüne göre önlem alınabilir.

Güve çeşitleri nelerdir?

Güve böceği çeşitli ortamlarda yaşam sürebilir. Ancak en fazla ev ortamlarını severler. Özellikle tekstil düşmanı olarak tanımlayabileceğimiz bu canlılar beklenenin üzerinde zararlar verirler. Güve böcekleri boyutlarına ve görünümlerine göre çok çeşitli olurlar. Renk olarak genellikle gri, kahverengi ve kırmızı renkte olur. Güve böceği iç mekanlarda havasız ve nemli yerlerde yaşarlar. Ev güveleri arasında en fazla görülen güve böceği çeşitleri arasında bulunanlar ise;

Kahverengi güve böceği: Bu güveler halıları, kumaşları ve nemli alanları sever. Bu güveler evi istila ettiğinde halılarınız yıpranmış, giysileriniz kirli ve tozlu, dolapların köşelerinde ağlar görmeniz şaşırtıcı olmasın. Bu tür güvelerin yetişkinleri 8-14 mm kadar olur. Larvaların uzunlukları da 20 mm kadardır.

Giysi güve böceği: Evde görülebilecek güvelerin arasında en yaygını budur. Giysilerde delikler açarlar. Bunu fark ettiğinizde hemen güve mücadelesine başlamalısınız.Bu güveler ışığı sevmez, genelde uçmak yerine koşarlar. Yavrular ve yetişkinler kanatlarını kullanır. Genç güveler ise koşmayı daha fazla tercih eder. Yetişkinlerin  beslenmeye de ihtiyacı olmaz.

Kürk güve böceği: Halılarda, giysilerde belirgin delikler açabilen bu güveler giysi güvelerine çok benzer. Boyları 6-8 mm kadar olur. Bu güve türleri en fazla deri giysilerde, eşyalara yaşam sürer.

Tahıl güve böceği: Bu güveler tahıllarla beslendiği için bu isimle anılır. Açıkta kalan tahıllar güveler için beslenme çağrısıdır. Bu güveler evinizi kısa sürede istila edebilir. Uçmayı ve dolaşmayı çok sevdikleri için özellikle geceleri fark edilmeleri kolay olur. Bu yüzden mutfakta bir tane bile güve görürseniz hemen önleminizi almalısınız. Güve böceğinden korunmak içinde dolaplarınızı sıkça havalandırmalı, tahılları, bakliyatları kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.

Güve böceği ile nasıl mücadele edilir?

Güve böceği yumurtalarını genellikle karanlık ve kuytu alanlara bırakır. Normal olarak bir defada 200-400 yumurta bırakan güvelerin tahıl, un güvesi gibi türleri yiyeceklerin olduğu dolaplara, giysi güve böcekleri elbise dolaplarına yumurtalarını bırakmayı tercih eder. Bu yüzden güve böceği mücadelesinde giysilerin plastik kutu ve poşetlerde saklanması, giysilerin yıkanarak kaldırılması gerekir. ayrıca giysilerin makinede en az 45 derecede 1 saatten fazla yıkanması gerekir. Ayrıca sinek kağıtlarının üzerine balık yağı sürerek mutfağınıza asabilirsiniz. Balık yağı güvelerin dayanamadığı bir besindir.

Güve böceği yumurtalarıyla mücadele için giysiler derin dondurucuda bekletilebilir. Bu şekilde larvalar donarak ölecektir. Güve böceği mücadelesinde sedir ağacı talaşı, defne yaprağı, lavanta, okaliptüs yaprağı, doğal sabun, limon gibi doğal ürünlerde kullanılabilir. Bunlar dolap, çekmece içine konursa güveleri uzaklaştıracaktır.Toplumda güve için genellikle naftalin kullanımı tercih edilir. Ancak bu kimyasal bir ürün olduğu için sağlığınız açısından tercih edilmemelidir. 

Halılarınızı güve böceğinden korumak için gazete kağıdına sarabilirsiniz. Ayrıca halı temizliği yaparken bir bezi terebentine batırarak kullanabilirsiniz. Bunların dışında küçük deliklere eczane ve kimyasal ürün satan yerlerden alacağınız borik asit tozu dökmeyi deneyebilirsiniz. Gerekirse bu delikleri silikon gibi malzemelerle doldurarak kapatabilirsiniz. Güve böceği ile yoğun bir şekilde mücadele etmek zorunda kalırsanız profesyonel yardım almanızı öneririz.
Son Güncelleme : 23.03.2021 04:05:53
Güve Böceği ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Güve Böceği Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Güve Böceği"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Geyik Böceği
Geyik Böceği
Geyik Böceği, dünya çapında oldukça pahalı ve değerli olan bir böcek çeşididir. Geyik böceğinin vatanı ise Türkiye ve herkes altı antenli geyik böceği olarak tanımaktadır. Geyik böceği özellikle Hatay'ın Amanos dağında bulunmaktadır. Bu böceğin boyu ...
Böcek Duası
Böcek Duası
Böcek Duası, bu eklem bacaklı hayvanlar dünyanın her yerinde vardır. Onlarda biz insanlar gibi yaşayan canlılardır. Böcekler zararlı ve zararsız olarak iki kısma ayrılır. Mesela akrep, sinek, pire, tahtakurusu zararlıyken, kelebek zararsız bir can...
Ev Böcekleri
Ev Böcekleri
Ev Böcekleri, çoğu kişi evlerinde ne kadar hijyenik ortam sağlamaya çalışsalar da evde bulunan böceklerin yok olmalarına engel olmakta zorlanabilmektedirler. Birçok kurtulma yollarına başvurduklarına şahit oluruz. Böcekler evinize girmek için birçok...
Danaburnu Böceği
Danaburnu Böceği
Danaburnu Böceği, Bu böcek 3.5 cm ile 5 cm arasında boyu olan ve genellikle bitki köklerinde yaşayıp bitkilerin kökleri ile beslenin bir canlıdır. Kumlu killi ve yumuşak toprakları seven ve bu toprakların yaklaşık 10 cm altında yaşayan bu böcek koyu ...
Böcek Isırması
Böcek Isırması
Böcek ısırması, genellikle ilk anda fazla belirti vermez. Ardından yanma, kaşıntı, kızarıklık gibi etkilerle kendini gösterir. Fazla acı hissetmediğiniz ilk andan sonrası, belki de dayanamayacağınız etkilerle karşılaşabilirsiniz. Böcekler genellikle ...
Rutubet Böceği
Rutubet Böceği
Rutubet Böceği, Bütün böcekler gibi rutubet (nem) böcekleri de evde bizleri rahatsız eden görüntü ve davranışları ile bilinirler. Rutubet böceğinin boyu kuyruğu ile beraber 2 - 3 cm arasında değişir. Kahverengi bronz, parlak gümüş renkli olabilir, s...
Tuvalet Böceği
Tuvalet Böceği
Tuvalet Böceği, tuvalet böceğinin diğer isimleri, nem böceği ve gümüş böceğidir. Evlerde en sık rastlanılan rengi parlak gümüş renkli ve kahverengi olanlarıdır. Tuvalet böceği kanatsız ve yassı bir böcek türü olup üzerleri pullarla kaplıdır. Tuvalet ...
Sarıkız Böceği
Sarıkız Böceği
Sarıkız Böceği, denilen hayvan; ülkemizde Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde, dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika' da Namibya' da bulunmaktadır. Görünüşsel olarak örümcek türünü andırmakta oluğ diğer sekizbacak örümcekler gibi ağ üretimi...
Zehirli Böcek Türleri
Zehirli Böcek Türleri
Zehirli böcek türleri, Bilindiği üzere böcek türleri görünüşleri itibariyle bizlere minik, masum ve çevresine zararı olan hayvanlar olarak bilinirler. Ancak durum sizi yanıltmasın. Çünkü varsayım bazı küçük böceklerin bir ısırığı ile bir insanı fe...
Osuruk Böceği
Osuruk Böceği
Osuruk böceği, vücut rengi yeşil olup, vücudu uzunca oval şeklinde ve geniştir. Osuruk böceklerinin kışlayan türlerinde renk yeşilden kahverengine döner. Erginlerin boyları ortalama olarak 1,5 cm' dir. Yumurtalarını düzenli bir şekilde beşgen ve altı...
Uçan Böcekler
Uçan Böcekler
Uçan Böcekler, Tabiatta uçan ve yürüyen birçok böcek türü bulunmaktadır. Bunların bazısı bizim için tehlike arz etmediği ve zararı olmadığı gibi kimi böcekler bize tehlikesi olduğu kadar sağlık sorunu da yaratabiliyor. Uçan böcekler açık kapı ve penc...
Uğur Böceği
Uğur Böceği
Uğur böceği, böcek olmasının aksine türlerin içinde en sevimli hayvan çeşididir. Özellikle havaların ısındığı ve çiçeklerin cıvıl cıvıl açtığı süreçlerde ortalığa çıkan insana mutluluk veren türlerdendir. Halk arasında omza konduğunda uğur getird...

 

Geyik Böceği
Böcek Duası
Ev Böcekleri
Danaburnu Böceği
Böcek Isırması
Rutubet Böceği
Tuvalet Böceği
Sarıkız Böceği
Zehirli Böcek Türleri
Osuruk Böceği
Uçan Böcekler
Uğur Böceği
Ateş Böceği
Dozdoz Böceği
Helikopter Böceği
Haziran Böceği
Çam Kese Böceği
Sümüklü Böcek
Yatak Böcekleri
Uçan Hamam Böceği
Böceklerin Özellikleri
Cırcır Böceği
Yeşil Böcek
Böcek Türleri
Mayıs Böceği
Teke Böceği
Gergedan Böceği
Deniz Böceği
Yusufcuk Böceği
Kanatlı Böcekler
Popüler İçerik
Ateş Böceği
Ateş Böceği
Ateş Böceği, Yaz gecelerinin bu vazgeçilmez böceği yapısı çıkardığı sarı yeşil renklerdeki ışığı ile binlerce yıldır insanların dikkatini çekmiş seyre...
Dozdoz Böceği
Dozdoz Böceği
Dozdoz Böceği, 'Scarabaeidae' ailesine ait olan bu böcek, 'Melolonthinae' alt familyasındandır. Dozdoz Böceği, 38 mm'lik uzunluğuyla Melolonthinae fam...
Helikopter Böceği
Helikopter Böceği
Helikopter böceği, yusufcuk böceği olarak da bilinen bu böceklerin en önemli özelliği bulunduğu yerlerde tek olmak istemeleri ve bu nedenle de çevrele...
Haziran Böceği
Haziran Böceği
Haziran Böceği, Scarabaeidae ailesine ait melolonthinae alt familyasından gelen, kırmızı ve kahverengimsi renginin üzerinde küçük odacıklar şeklinde s...
Çam Kese Böceği
Çam Kese Böceği
Çam Kese Böceği, Çam kese böceği pul kanatlı zararlı bir böcek türüdür. Cam kese böceği yumurtalarını daha fazla ibreyi birleştirmek suretiyle, çam ağ...
Sümüklü Böcek
Sümüklü Böcek
Sümüklü böcek, eklem bacaklılar türün de bir böcek değil de karından bacaklılar sınıfından, kabukları körelmiş ya da hiç bulunmayan yumuşakçalar türün...
Yatak Böcekleri
Yatak Böcekleri
Yatak Böcekleri, yatak böceklerinin diğer adı tahta kurusudur. Ve bu böcekler yatak kenarlarında ancak yetişkin hale gelince gözle görülebilirler. Yat...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Geyik Böceği
Böcek Duası
Ev Böcekleri
Danaburnu Böceği
Böcek Isırması
Elimde Geyik Böceği Var 7 Cm
Kırmızı Örümcek Benzeri Böcek
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Elimde Geyik Böceği Var 7 Cm
Kırmızı Örümcek Benzeri Böcek
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022